اخبار و مقالات

ژوئن 25, 2019

آشنایی با کدهای درج شده روی محصولات پلاستیکی

 

آشنایی با کدهای درج شده روی محصولات پلاستیکی

 اگر دقت کرده باشید در انتهای بسیاری از ظروف پلاستیکی موجود در بازار اعداد و ارقام بسیاری هک شده است که دقیقا در مرکز آرم بازیافت قرار گرفته است، امروز می‌توانید با نگاه کردن به این ظروف اعدادی که در زیر ظروف هک شده را نگاه کنید اما اینکه این اعداد چه هستند و معنا یا به عبارتی ترجمه آنها چیست؟

آشنایی با این کدها به شناخت خطر نوع غیربازیافت این مواد و ضرورت جایگزینی آن‌ها کمک می‌کند.

 

پلاستیک کد 1: PETE يا پلی اتیلن ترفتالات، قابل بازیافت ترین و معمولی ترین پلاستیک به عنوان بطري هاي آب معدني نوشابه و ظروف یکبار مصرف، مورد استفاده است که نسبتاً بي خطرند اما به دليل پرمنفذ بودن آن ها امکان نفوذ باکتري ها به درون بطري وجود دارد بنابراین بهتر است آنها را استفاده مجدد نکنيد این گروه با بازیافت به بطری‌های آب، ساک، لباس، کفش، روکش مبل، فیبرهای پلی‌استر و غیره تبدیل می‌شود.

پلاستیک کد 2: HDPE  پلي اتيلن با غلظت بالا پلاستيک بي خطري است که به راحتی و به سرعت بازیافت می شود. معمولا در ظروف شوینده ها، کیسه های زباله و غیره به کار می رود با بازیافت تبدیل به لوله‌های پلاستیکی، قوطی‌ شوینده‌ها، خودکار، نیمکت ، گالن، سطل و غیره می‌شود.

پلاستیک کد 3: PVC یا پلی‌وینیل کلوراید که معمولا لوله ها از اين جنس اند و همچنين مواد اوليه پلاستيک هايي که روي ظروف غذا مي کشند و بطري هاي روغن مايع. اين گونه از پلاستيک به هيچ وجه نبايد نزديک حرارت در هنگام پخت غذا شوند چراکه گرما باعث آزاد شدن مواد شيميايي درون PVC شده و به درون مواد غذايي در حال پخت نفوذ مي کند که باعث اختلالات هورموني مي شوند پس تا جايي که مي توانيد از استفاده ي ظروف با اين جنس خودداري کنيد . هرگز مواد را با پلاستيک رويش در مايکروويو نگذاريد . پلی‌وینیل کلوراید سخت بازیافت می‌شود و بازیافت شده آن به عنوان کفپوش، سرعت‌گیر، پنل و گل‌ پخش‌کن ماشین استفاده می‌شود.

پلاستیک کد 4: LDPE يا پلي اتيلن با غلظت پایین. همان کيسه هاي نايلوني خريد، اين کيسه ها بي خطرند اما سخت بازيافت می شوند، پس از بازیافت به عنوان بسته‌های حمل نامه، سطل‌های زباله، سیم‌بند و غیره استفاده می‌شود.

پلاستیک کد 5: PP يا پلي پروپيلن با غلظت پایین . ظرف ماست و ظروف مشابه که دهانه گشادي دارند. همچنين ني نوشيدني ها . بي خطرند و به راحتي بازيافت مي شوند. PP بازیافت شده در چراغ راهنمایی و رانندگی، پارو، جای پارک دوچرخه و قفسه‌های کشویی کاربرد دارد.

پلاستیک کد 6: PS يا پلي استيرن ها. همان ظروف يکبار مصرف . در اين ظروف مواد سمي بالقوه وجود دارد بويژه هنگام گرم شدن . تا جايي که مي شود از اين ظروف استفاده نکنيد. بيشتر مواقع غير قابل بازيافتند. اما می‌تواند پس از بازیافت به عایق‌های حرارتی، شانه‌های تخم‌مرغ، خط ‌کش و ظروف پلاستیکی تبدیل شود.

پلاستیک کد 7 (سایر موارد): سایر پلاستیک‌ها مانند پلی‌اورتان می‌توانند ترکیبی از پلاستیک‌های فوق باشند و جزو بازیافت نیستند. محصولات با کد 7 می‌توانند هر چیز از زین دوچرخه گرفته تا ظرف‌های  گالنی را شامل شوند. بسیاری از بازیافت‌کنندگان، پلاستیک این کد را قبول نمی‌کنند اما رزین این پلاستیک‌ها قابل تبدیل به الوارهای پلاستیکی و مواد سفارشی هستند.

نویسندگان: واحد تحقیق و توسعه مجموعه زرپلاست                منبع : www.zarplast.ir

برچسب‌ها :

مقالات و اخبار

 • ۹۶/۲/۱۲

  آشنایی با کدهای درج شده روی محصولات پلاستیکی

  بازدید: 1757  آشنایی با کدهای درج شده روی محصولات پلاستیکی  اگر دقت کرده باشید در انتهای بسیاری از ظروف پلاستیکی موجود در بازار اعداد و ارقام بسیاری هک شده است که دقیقا در مرکز آرم بازیافت قرار گرفته است، امروز می‌توانید با نگاه کردن به این ظروف اعدادی که در زیر ظروف هک شده را نگاه […]

 • ۹۶/۲/۱۲

  پلاستیک چیست ؟

  بازدید: 1578پلاستیک: پلاستیک به دسته‌ای از مواد مصنوعی یا نیمه مصنوعی گویند که از فرایند بسپارش یا پلیمریزاسیون بدست می‌آیند. ساختار مواد پلاستیک بر پایه ی عناصر شیمیایی همانند کربن، هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن، کلر و گوگرداستوار است. این عناصر از هوا، آب، گاز، نفت، ذغال سنگ و حتی از گیاهان زنده به دست می آیند. […]

 • ۹۶/۲/۱۲

  انواع مستربچ

  دسته بندی انواع مستربچ : 1. مستربچ خواص 2. مستربچ رنگ دهنده 3. مستربچ ارزان کننده 4. مستربچ چندکاره

Call Now Buttonتماس سریع با ما