TF InsightFX - шаблон joomla Видео

چرا تصمیمات سال نو، معمولا عملی نمی شوند؟

  • Posted on:  شنبه, 19 فروردين 1396 06:17
مقالات www.zarplast.ir

مردم فکر می کنند که تغییر عادات کار خیلی سختی است ولی اگر از طریق علمی پیش برویم، واقعا اینطور نیست. ما در زندگی روزمره صدها عادت داریم که حتی خیلی از آنها را به یاد نمی آوریم که کی ایجاد شده اند. عادات، پاسخ‌های رفتاری شرطی‌شده‌ی ما هستند که برای ایجاد یا تغییر آنها، در هر صورت باید عادات جدیدی ایجاد کنیم. 

و این کار سه اصل دارد:

1. باید از گام‌های کوچک شروع کنیم
اینکه "از این به بعد بیشتر ورزش می کنم" یا "سالم‌تر غذا میخورم" زیادی بزرگ است. به جای آن می توان گفت: از این به بعد به جای آسانسور از پله استفاده می کنم یا در آبمیوه ام کلم هم اضافه می کنم!

2. عادات جدید را به عادات موجود اضافه کنیم
مثلا الان هم هفته‌ای چند بار ورزش میروید؟ از این به بعد تصمیم میگیری ده دقیقه "بیشتر" ورزش کنی یا هر روز صبح اولین کار به آشپزخونه میرفتی، حالا تصمیم میگیرید آماده کردن آب سبزیجات رو هم به آن "اضافه" کنید.

3. برای شروع و حداقل هفته‌ی اول، تا جایی که ممکن است گام‌های اولیه را ساده در نظر بگیریم
برای اینکه یک پاسخ شرطی (عادت) ایجاد بشود، نیاز به حداقل سه تا هفت روز تکرار دارد. در آغاز فقط مهم این است که این مرحله حتما انجام شود. برای یادآوری میتوانیم از کاغذهای چسبان و یادداشت نویسی برای خودمان استفاده کنیم.

اما بخش "داستان شخصی" برای ایجاد تغییرات بزرگ و بلندمدت شاید مهم‌تر باشد.


داستان شخصی تعریفی هست از اینکه در ذهن مان به این سوالات چه جوابی داریم: من چه آدمی هستم و چه چیزهایی برایم مهم است. ما بیشتر تصمیماتمان را به طور ناخودآگاه، طوری می گیریم که با آن داستان شخصی که در پس ِ ذهنمان هست منطبق باشد.

 

برای ویرایش این داستان، دو گام را باید انجام بدهیم:

1. داستان موجود را به طور واقع‌بینانه بنویسیم و به طور خاص توجه کنیم که کدوم قسمت های آن با اهدافی که برای سال جدید میخواهیم مشخص کنیم تضاد دارند. مثلا صادقانه بنویسیم که در شرایط پُرتنش در خانه و محل کار، زیادی مضطرب می شوم.

2. داستان مطلوبمان را بنویسیم. داستان وقتی را بنویسیم که برای زندگی و سلامتی و زمانمان ارزش قائلیم.

این مراحل آنقدر ساده هستند که بعید به نظر می رسند که واقعا چنان تاثیر عمیق و موثری داشته باشند، ولی تحقیقات نشان داده اند که حتی فقط یک بار انجام این مراحل "ویرایش داستان شخصی" میتواند تمام تغییرات مورد نظرمان را به همراه داشته باشد.

نویسنده:
Dr. Susan Weinsche

تهیه و تنظیم : زرپلاست